Program Coordinators/Directors

Program coordinators/directors for 2021-22 are listed below. Please notify David Shoenthal, x2193, if there are any inaccuracies.

Program, Degree(s)
[Concentration(s)]
Program Coordinator/Director
2021-22
Anthropology and Archaeology, BA/BS Doug Dalton
Athletic Training, BS Lindsey Stokes
Biology, BS
[None, Clinical Lab Sciences, Pre-Medical]
Erin Shanle
Biology, BS | Chemistry, BS | Physics, BS
[Secondary Science Teacher Preparation]
Benjamin Campbell
Business Administration, BSBA Cheryl Adkins
Business Administration, MBA David Lehr
Chemistry, BS
[General Chemistry]
Sarah Porter
Communication Sciences and Disorders, BS Ann Cralidis
Communication Sciences and Disorders, MS Alison King
Communication Studies, BA
[Digital Media; Public Relations]
Jeff Halliday
Computer Science, BA/BS Don Blaheta
Counselor Education, MS Jennifer Apperson
Criminology/Criminal Justice, BS Virginia Beard
Economics, BS
[Economics and Business; General Economics]
David Lehr
Education, MS
[Educational Leadership]
Sarah Tanner-Anderson
Education, MS
[Elementary Education]
Mary Tackett
Education, MS
[Health and Physical Education]
Amanda Blaisdell
Education, MS
[Special Education General Curriculum / Curriculum and Instruction Specialist; Special Education General Curriculum K-12 Initial Licensure; Special Education/Liberal Studies General Curriculum K-12 Five Year]
Kat Alves
Elementary Education and Teaching, BS Mary Tackett
Elementary and Middle School Education and Teaching, BS Mary Tackett
English, BA
[General, Creative Writing, Professional Writing]
Rhonda Brock-Servais
English, BA
[Secondary Teaching Licensure]
Sean Ruday
Graphic and Animation Design, BFA Wade Lough
Health and Physical Education, BS
[Health Promotion; PK-12 Licensure]
Kari Hampton
History, BA
[No Concentration; Pre-Law; Public History; Teacher Preparation in History and Social Science]
David Geraghty
Integrated Environmental Sciences, BS
[Earth Sciences; Life Sciences; Physical Sciences]
Kathy Debusk Gee
Kinesiology, BS Tim Coffey
Liberal Studies, BS
[No Licensure]
Chris McGee
Liberal Studies, BS
[Special Education K-12 pre-Licensure]
Karen Feathers
Mathematics, BS Sharon Emerson-Stonnell
Mathematics, BS
[Secondary Education Endorsement]
Virginia Lewis
Modern Languages, BA
[French; German; Spanish]
Brett Martz
Modern Languages, BA
[Teaching English as a Second Language]
Lily Goetz
Nursing, BSN Kim Little
Nursing, BSN
[RN to BSN Degree Completion]
Jackie Daniel
Physics, BA/BS
[Biophysics; Dual-Degree Engineering; General Physics]
Michelle Parry
Political Science, BA/BS
[No Concentration; Global Politics; Pre-Law]
Mary Carver
Psychology, BS Sarai Blincoe
Reading, Literacy, and Learning, MEd Tammy Parlier
School Librarianship, MEd Karla Collins
Social Work, BS Janie Brazier
Sociology, BA/BS
[No Concentration; Community Health; Family Studies]
Lee Bidwell
Therapeutic Recreation, BS Ann Bailey Yoelin
Visual and Performing Arts, BA
[Generalist, Theatre Education]
Ronda Scarrow
Visual and Performing Arts, BA
[Music; Music (Piano Pedagogy)]
Lisa Kinzer
Visual and Performing Arts, BFA
[Art Education; Art Studio]
Kerri Cushman
Visual and Performing Arts, BFA
[Theatre]
Ronda Scarrow
Visual and Performing Arts, BM
[Education] (Music)
Jacqueline Secoy
Visual and Performing Arts, BM
[Performance]
Lisa Kinzer